6.oddíl vodních skautů

Přidej se k nám! Hledáme holky (7-10) a kluky (11-13).

 

Historie 6.oddílu

Náš oddíl vznikl v roce 1990. Sešli se tehdy dva skvělí chlapíci: Zdeněk Dvořák a Miroslav Hrůza - Rychlonožka. Přidal se k nim i Oldřich Fiala - Olda. Rozhodli se založit 6. oddíl vodních skautů v Třebíči, a tak se také stalo.


Zpočátku měli opravdu hodně členů a zájemců, protože základ oddílu tvořili členové jejich rodin a přátel. K nim se přidaly i řady spolužáků ze školních lavic. Oddíl byl a dodnes je smíšený. Už první schůzky se konaly u lavičky Hrádku. Neměli jsme tenkrát ani klubovnu, a tak se chodilo na ODDM Hrádek Třebíč. Jednou jsme však navštívili starý dům v Zámostí, který prodělával poslední úpravy. Opravovali ho naši vedoucí, protože my jsme byli ještě hodně malí. Část domu, která nám patřila si ihned po slavnostním otevřením klubovny získala naše srdce.

Následovalo plno výprav, schůzek, akcí, jejichž popis by určitě zabral hodně řádků. Náš první tábor se jmenoval Kysličník. Dostal název podle množství úrazů na táboře ošetřených. Pak se však náhle začalo ostře rýsovat zaměření oddílu. Začala nás zajímat archeologie. Už i tábory Zubřík (podle pravěkého stanu, ve kterém jsme dodnes téměř na všech táborech spali) a Sisal (kde nebyl ani jeden hřebík, vše bylo vázáno právě sisálem) byly pravěké tábory ve všech směrech. Byl to náš jakýsi návrat zpět do historie. Alespoň na chvíli se přiblížit pravěku byl náš cíl.

Další zlom se stal na táboře Vltava. Zde jsme se začali naplno věnovat vodě. Ne, že bychom nejezdili po řekách o víkendových výpravách, ale tábor byl tábor. Taky jsme už byli starší. Náš první polopuťák se stal osudným, protože se zde Zdeněk s Rychlonožkou pohádali (z důvodů nám dodnes obestřených tajemstvím a pověrami), a nám zůstal jen Zdeněk.

Zdeněk prosazoval spíše vodácký program. Z toho plynul i další vývoj oddílu. Jezdili jsme na samé vodácké putovní (Berounka) i poloputovní tábory (Otava). Vrcholem puťáků byl tábor na Dunajci v Polsku. Je to opravdu dravá řeka a dala nám zabrat. I když Tatry, které jsme prošli v druhém týdnu nejsou o nic horší.

V roce 1999 však padly starosti i na naše rovery a rangers. Zorganizovali svůj první tábor. Byl to po mnoha letech opět stálý tábor na Vanči, kde se konaly naše tábory v letech 1991-1993. I oni změnili směr plavby našeho oddílu, dá-li se to tak nazvat, protože se vrátili zpět k pravěku. Oživili jeho tradici u nás v oddíle a co je hlavní, všechny nás to šíleně bavilo. Postupem času se však pravěk z našeho programu postupně vytrácel, a to až dodnes, prakticky jediné co nám zůstává, kromě menších činností, jsou stany zubříky a užívání sisálu.

Na přelomu století - v roce 2000 - jsme tábor uspořádali na překrásném místě na Lavičkách u Dalešické přehrady. Na pozemku, který mají třebíčští vodní skauti pronajatý na desítky let dopředu, se uskutečnil další pravěký tábor. I když díky poloze tohoto místa nebyla opomenuta ani vodácká škola, především s plachetnicemi.

Po táboře se nám podařilo přivést do oddílu přes 30 nováčků. Snažili jsme se, aby se jim skautský-vodácký program líbil a aby je zaujala i experimentální archeologie. Co se dělo dál záviselo na nás a Zdeňkovi, jenž se s námi o vedení oddílu dělil. V roce 2001 se však Zdeněk stal hlavním kapitánem Přístavu vodních skautů v Třebíči po Alim. Tehdy vedení oddílu spadlo na Scotta. Ostatní vedoucí (Pavlík, Danča, Mikroskop-Evička, Janča, Zdenda) mu pomáhají náš oddíl vést seč jim síly stačí. Pro činnost oddílu je důležitá i pomoc bývalých aktivních členů oddílu a přátel (Bobis, Šejk, Miros, Čučinka, ad.).

Od prvního tábora na Lavičkách, kde bylo pouze asi 10 dětí a 5 vedoucích, se tu konaly ještě další tábory - v roce 2001 dva: „normální“ 14tidenní tábor (hl. vedoucí Bobis) a v tomtéž roce 7denní tábor našich roverů, a roverů a rangers z Holandska (hl. vedoucí Pavlík, ovšem nešťastnou náhodou řídící tábor z nemocnice). Oba tábory měly velký úspěch. V roce 2002 zde byl opět 14tidenní vodácký tábor (hl. vedoucí Scott).

Po těchto třech letech jsme se rozhodli uspořádat tábor na jiném místě, kde náš oddíl ještě netábořil: na Šumavě u řeky Otavy, na Paulině louce – odtud také název tábora Paulinka 2003. Původně se mělo jednat o polopuťák, ale počasí nám nepřálo (příliš sucho, málo vody v řece), tak jsme si nakonec alespoň prošli nádhernou přírodu Šumavy. Hlavním vedoucím byl poprvé Pavlík.

O rok později jsme se i vzhledem k vyššímu věku našich členů a jejich nízkému počtu rozhodli pro puťák na řece Ohři - (viz Palubní deník z Ohře 2004). Hlavním vedoucím tohoto tábora byl po letech opět Zdeněk Dvořák, jakožto jediný člen oddílu s kapitánskou zkouškou.

V roce 2005 přibylo do oddílu několik nováčků, i proto jsme se rozhodli vrátit po dvou letech opět na naše tábořiště na Lavičkách. Tábor Tortuga 2005 se i přes velkou nepřízeň počasí povedl – velká táborová hra Tortuga dala táboru nejen název, ale celému dodala pirátský nádech. Součástí tábora bylo i několikadenní sjíždění řeky Jihlavy na jejím dolním toku. Díky tomuto táboru do oddílu přibyly i nové členky z Čímeře.

V té době již byla hlavní vedoucí oddílu Danča – Dana Mejzlíková. Ta také jako hlavní vedoucí zodpovídala za stálý tábor na řece Dyji, Písečné 2006. I letos, stejně jako v přecházejících letech náš oddíl navštívil Gerard, náš skautský kamarád z Holandska. Jestliže nám v předcházejícím roce počasí nepřálo, nyní to bylo mnohem horší. Po prvních třech slunných dnech přišel týden dešťů, který nás nakonec přinutil poprvé v historii oddílu ukončit tábor předčasně – řeka Dyje začala nebezpečně stoupat a blížila se k 3. stupni povodňové aktivity (stav ohrožení). I proto se vedení tábora jednomyslně rozhodlo tábor evakuovat. Doufáme, že tímto táborem jsme si nepříjemné počasí vybrali na několik dalších let napřed a v příštích letech nám již bude přát.

Připravili: Scott (události do r. 1999), pozdější zapsal Pavlík (události do 1. 10. 2006)


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
[ Vydal(a) Zdenda | Oddíl | 31. 01. 2007 | Komentáře (0) | Komentovat Informační e-mailVytisknout článek ]
Hlavní stránka » Oddíl » Historie 6.oddílu
 
Anketa
Vtipy

Nezobrazuje se ti vtip? Musíš se zaregistrovat, nebo přihlásit ;)

Přihlášení
Vyhledávání
 

Čerstvé zprávy přímo do čtečky, nabízíme RSS a ATOM.

Tyto stránky vytvořil Zdenda (pomocí CMS phprs), o obsah se stará Tuleň.

Optimalizace Pagerankcz, www.e-skaut.cz, google sitemap, sousedi