Pětiletý Vojta a tříletý Štěpánkem trpí těžší formou expresivní vývojové dysfázie. Vojtíšek navíc ještě trpí verbální dyspraxií, což se projevuje tím, že je pro ně velmi obtížné mluvit. Ač se velmi snaží, komunikovat slovy jim zatím nejde, dokáží vyslovit pouze několik písmen a slabik. Nedostatky v řeči se snaží kompenzovat různými způsoby – pantomimou, obrázky, zvuky, vymýšlí si svoje znaky a svůj vlastní jazyk, kterému ale rozumíme jen v nejužší rodině. Oba jsou inteligentní, potřebují se tak vyjadřovat úměrně svému věku, často se snaží komunikovat o abstraktních náročnějších tématech, na které ale výše uvedené způsoby alternativní komunikace nestačí, což vede k jejich značné frustraci a ztrátě motivace komunikovat. Nově se proto učí využívat tablet se speciální komunikační aplikací, která jim navíc umožňuje dorozumět se i s cizími lidmi.

Dar by bylo použit na Anat Baniel Neuromovement terapie, které rodina považuje za vůbec nejpřínosnější terapie, po kterých u kluků vidí velké pokroky. Terapie oba syny posouvá v jejich vývoji, rozvíjí kognitivní funkce a dopomáhá k větší samostatnosti. Vůbec poprvé po nich začali opakovat slova, dále přidali několik nových slabik a začínají používat i dvouslabičná slova, velké pokroky rodina také zaznamenala i v oblasti senzorického zpracování (citlivost na hluk, hmat, vestibulární systém apod.). Tyto terapie vedou zkušení zahraniční lektoři, kteří přijíždí do Čech pracovat s dětmi s neurologickými problémy. Terapie jsou finančně nákladné a nemůže je rodina bohužel nyní Vojtovi a Štěpánkovi zajistit v intenzitě, v jaké by je potřebovali.

Dovolujeme si vás pozvat na 4. ročník dobročinné kavárny, kterou pořádá 6.oddíl Vodních skautů Žlutá Ponorka Třebíč.

Kavárna své dveře v klubovně v Židech (Leopolda Pokorného 51/29) otevře :

  • Pátek 1.12.2023 od 16:00 do 20:00
  • Sobota 2.12.2023 od 9:00 do 19:00
  • Neděle 3.12.2023 od 9:00 do 12:00

Bude možné využít vnitřního posezení, které je vytápěné pomocí krbu, nebo si budete moci odnést nějaký zákusek s sebou domů. Pití s sebou vydáváme pouze do vlastních nádob.

Co vám nabídneme

K pití :

  • Káva
  • Čaj
  • Svařák
  • bude průběžně doplněno …

K snědku :

  • bude průběžně doplněno